Skip to main content

Nieuwsbrieven Pensioenbehoud

Overheid misleidt bewust met nieuw stelsel (26 mei 2025)

Het pensioendebat op 20 mei over het amendement van Agnes Joseph over het toekennen van een noodzakelijk instemmingrecht om bestaande pensioenrechten te kunnen omzetten in de nieuwe pensioenwet heeft tot onze grote teleurstelling het net niet gehaald met 72 tegen 73 stemmen tegen. Als Esther Ouwehand (PvdD) en Annemarie Heite (NSC) wel aanwezig waren geweest, dan was het amendement wel aangenomen. Wat een schande dat je niet zelf over je eigen uitgesteld inkomen kunt beslissen. Het is een nog grotere schande dat de pensioengerechtigde zijn keuzerecht is ontnomen in de nieuwe pensioenwet en dat er ook geen beroep op de rechter mag worden gedaan. Dat is in strijd met onze grondwet, maar daaraan mogen onze rechters helaas niet  toetsen. Maar ook internationaal recht geeft iedereen het recht van toegang tot de rechter van diens keuze. Maar om daarop een beroep te kunnen doen, moet men eerst langs de nationale rechter en die steunt hierin de overheid.

Maar Agnes Joseph heeft meegedeeld dat NSC nieuwe voorstellen gaat doen die gemakkelijker op een meerderheid kunnen rekenen. We moeten dus afwachten met welke voorstellen zij zal komen. Maar dat geeft toch nog hoop om het aangedane onrecht te kunnen rechttrekken.

Agnes Joseph toont aan in haar belangrijke document Werken aan een toekomstbestendig pensioen (zie bijlage) hoe de overheid gesteund door de politiek en lobbyclubs stiekem ons bestaande ‘beste pensioenstelsel ter wereld’ in diskrediet heeft gebracht. Gebleken is dat deze benadeling is gedaan door in de berekeningen voor de toekomstige pensioenuitkeringen onterecht aan te nemen dat deze alleen nog maar worden verhoogd met indexatie, zie tweede alinea op pagina 23 van de bijlage.

Onze pensioenopbouw wordt echter vastgesteld op basis van een percentage van iemands inkomen uit werk en de werkinkomens in ieders werkzame leven stijgen naarmate men meer ervaring heeft, door promotie én door indexatie. Daarom is de pensioenaanspraak ook gebaseerd op ieders middelloon gedurende diens loonbaan. Hieruit blijkt dat volledig onterecht de toekomstige pensioenuitkeringen veel te laag werden voorgesteld als drukmiddel om een nieuw pensioenstelsel te verkopen met ‘iedereen gaat er op vooruit’. Agnes Joseph heeft in de bijlage duidelijk aangetoond ook dat die uitspraak niet waar kan zijn. In de grafieken op pagina 24 is duidelijk weergegeven hoe catastrofaal de gewijzigde aanname uitwerkt op onze pensioenen met alleen maar indexatie. Dat hebben we sinds 2008 aan den lijve ondervonden met alle gemiste indexaties wegens te lage dekkingsgraad. En in de toekomst wordt het nog slechter.

Hopelijk krijgen wij ons keuzerecht alsnog weer terug en daar wordt nu aan gewerkt.

Nieuwsbrief van de Stichting Pensioenbehoud van 26 mei 2025